Nowy partner biznesowy w projekcie biogazowni rolniczej w Starogardzie Gdańskim

Wrocław, 5 styczeń 2013 r.

Informacja prasowa

 

ESPEROTIA przejmuje wraz z partnerem inwestycję w Starogardzie Gdańskim

Esperotia Energy Investments wraz z partnerską firmą budowlaną United Properties and Construction Polska przejęły, za 1,45 mln zł, od spółki Energa Bio 90 proc. joint venture prowadzącego budowę biogazowni w Starogardzie Gdańskim. Transakcja ta przyspieszy realizację najbardziej zaawansowanego z prowadzonych przez EEI projektów

- Wykorzystaliśmy nadarzającą się okazję biznesową i przy wsparciu naszego partnera budowlanego, spółki United Properties and Construction Polska, przejmujemy zaawansowany projekt inwestycyjny po korzystnej cenie. Zastosowany model współpracy z wykonawcą przyspieszy realizację i obniży koszty. Docelowo, po uruchomieniu biogazowni całość udziałów odkupi EEI, dzięki czemu będziemy mogli skonsolidować nie 10 a całe 100 proc. przychodów i zysków z tej inwestycji – mówi Agnieszka Król, prezes zarządu Esperotia Energy InvestmentsPracujemy nad zastosowaniem podobnego modelu działania przy realizacji innych projektów - dodaje.

- Jako wykonawca projektu i partner strategiczny EEI zdecydowaliśmy się zainwestować w budowę biogazowni w Starogardzie Gdańskim, gdyż uznaliśmy iż, jest to bardzo ciekawy projekt biznesowy. Po uruchomieniu obiektu wyjdziemy z inwestycji zgodnie z naszą strategią działania – mówi Tomasz Gruchała, prezes zarządu United Properties and Construction Polska.

Biogazownia w Starogardzie Gdańskim ma mieć zainstalowaną moc elektryczną do  1,5 MW. Inwestycja ma zapewniony dostęp do wszystkich mediów i zabezpieczone niezbędne ilości substratów – surowca do produkcji biogazu.

Spółka celowa powołana do realizacji inwestycji – Biogazownia Starogard – uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę. Prace budowlane zostaną rozpoczęte wkrótce. Oddanie inwestycji do użytku nastąpi w trzecim kwartale 2013 roku. Źródłem zysków biogazowni będzie produkcja prądu elektrycznego z biogazu z biomasy roślinnej i odchodów zwierzęcych, a także sprzedaż biomasy do spalania. Wartość całego projektu to około 20 mln zł, a planowana średnioroczna EBITDA wyniesie ok. 3 mln zł.

Esperotia Energy Investments SA powstała w celu realizowania projektów inwestycyjnych z obszaru Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) ze szczególnym uwzględnieniem projektów obejmujących budowę biogazowni na terenie Polski i Środkowej Europy. W lipcu, w ramach przeprowadzonych ofert prywatnych EEI, pozyskała ponad 2,5 mln zł na realizację bieżących planów strategicznych związanych z uzyskaniem pozwoleń na budowę biogazowni w wybranych przez EEI lokalizacjach. 19 lipca 2012 roku akcje spółki zadebiutowały na rynku NewConnect w Warszawie. W planach spółki jest osiągnięcie w ciągu 5 lat 25-30MW działających w Polsce i kolejnych w 25-30MW działających w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W chwili obecnej spółka realizuje, w różnych stopniach zaawansowania, 11 projektów w Polsce i 5 w Bułgarii.